Czarnuszka

Czarnuszka

Czarnuszka

Słyszeliście może o czarnuszce? Nazywaną inaczej czarnym kminem, czarnym sezamem czy rzymską kolendrą? Wspomniano już o niej w biblijnej Księdze Izajasza. Co to za czarne ziarenka i dlaczego tak cenne, że egipski faraon Tutenchamon postanowił zabrać je do grobu, Kleopatra nacierała nimi włosy, a arabscy prorocy twierdzili, że czarnuszka uleczy wszystko poza śmiercią. No właśnie! Odkryjmy całą prawdę dotyczącą czarnuszki.
Roślina pochodzi z krajów arabskich, północnej Afryki i Azji a wiatr przywiał ją również do basenu Morza Śródziemnego, gdzie rośnie dziko. Dziś uprawiana jest w wielu krajach na świecie również w Polsce. Kiedyś uprawiano ją głównie jako przyprawę, teraz również jako roślinę leczniczą. Czarnuszka (Nigella sativa L.) poza specjalnymi uprawami lubi się zasiać również w zbożu jako pięknie kwitnący chwast. Pewnie w taki sposób dostała się do pierwszych bochenków chleba, których większość nie potrafi sobie wyobrazić bez dodatku czarnuszki. To delikatna, miododajna roślina. Zakwita w maju i kwitnie do końca września, lecz nie przez piękne kwiatuszki zyskała sławę, a przez właściwości małych, czarnych i trójkątnych nasion (Semen Nigellae).

Kiedy wysypiemy na dłoń kilka nasion czarnuszki, nie zrobi to na nas zbyt dużego wrażenia. Nasionka są szorstkie w dotyku, w zapachu nieco przypominają wilgotną korę połączoną z małą nutą kwiatową. Jednak  kiedy je rozetrzemy lub stłuczemy w moździerzu zapach przerośnie jakiekolwiek oczekiwania. Będzie mocno korzenny, intensywny, pikantny z wonią przypominającą oregano. W smaku zaś lekko gorzki, przypominający przyrumienioną skórkę świeżo upieczonego chleba. 

Co dzięki czarnuszce zyska nasz organizm? - czyli właściwości, które odkrywał już Hipokrates w V w p.n.e. 

Właściwości:

1. Wzmacnia układ odpornościowy, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pobudza wzrost ilości limfocytów i makrofagów odpowiedzialnych za ochronę organizmu.

 2. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwrobacznie i grzybobójczo. W badaniach wykazano, że czarnuszka ma działanie przeciwtasiemcowe, a dzięki poprawie funkcji układu immunologicznego skutecznie zwalcza również owsiki. Jest to zasługa dużej zawartości tymochinonu. 

3. Chroni przed skutkami promieniowania. Badania potwierdziły, że osoby cierpiące na nowotwór, przyjmując czarnuszkę ograniczyły uszkodzenia organizmu jak np. wypadające włosy.

4. Pomaga zwalczać alergię. Napar lub olej z czarnuszki, regularnie przyjmowany pomaga zwalczyć objawy alergii i zmniejsza ją.

5. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Obniża stężenie szczawianów w moczu i hamuje formowanie kamieni nerkowych. Pomocna również przy skąpomoczu.

6. Reguluje poziom cukru we krwi, ochrania trzustkę co sprzyja jej regeneracji

7. Dla pań i dla panów. Panie regularnie spożywając czarnuszkę zauważą wyregulowaną miesiączkę i usuną zaburzenia w okresie menopauzy, zaś panowie dzięki czarnuszce podniosą sobie poziom testosteronu. 

8. Działa relaksująco, przeciwdepresyjnie , odstresowuje.

9. Znajduje zastosowanie w dermatologii, pomaga wyleczyć atopowe zapalenie skóry, trądzik, grzybicę i zapobiega łupieżowi, co potwierdza, że Kleopatra wiedziała co robi smarują włosy czarnuszką
10. Pomaga wyleczyć nadciśnienie, zapobiega tworzeniu się zakrzepom i chroni przed wzrostem homocysteiny, prowadzącej do rozwoju miażdżycy. Usuwa cholesterol.

11. Przyspiesza gojenie się ran, jest pomocna przy ukąszeniach owadów, skaleczeniach czy owrzodzeniach.

12. Działa przeciwko osteoporozie. zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, zwiększające gęstość kości.

13. Pomocna astmatykom, zawiera Nigellon, który rozszerza oskrzela, działa przeciwskurczowo, wskazana w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma i krztusiec. Badania potwierdziły także, że działa przeciw histaminowo.

14. Napar z czarnuszki jest wskazany przy nieżytach nosa, oskrzeli i krtani, pomaga przy niewydolności wątroby, oczyszcza chore miejsca z toksyn i przywraca odpowiedni poziom pozytywnych bakterii.
15. Działa żółciopędnie, wiatropędnie i poprawia trawienie. Poprawia detoksykację jelit, działa przeciwwrzodowo na żołądek i zapobiega refluksu żołądkowo-przełykowemu.
Analizując wszechstronne właściwości czarnuszki, nie ma co się dziwić, że faraon zabrał ja ze sobą do grobu, pewnie by mieć ją na zaś w razie potrzeby. Natura już nie raz udowodniła że niepozorne rośliny czy nasiona mają najwięcej atrybutów. Jest tak również w przypadku czarnuszki. Teraz zadajmy sobie pytanie jak ją stosować? Są na to dwa sposoby.

Czarnuszkę można dodawać do wielu potraw. Biedniejsi Słowianie używali czarnuszki jako rarytas zastępujący przyprawy ze wschodu. Dziś czarnuszka otrzymuje nowe życie. Świetnie pasuje do tłustych mięs, serów, ale naszym zdaniem najlepiej komponuje się z pieczywem. Jeśli ktoś lubi eksperymentować w kuchni, polecamy dodać czarnuszkę do przetworów, np. do ogórków konserwowych, lub konsumować ją z miodem. Można zastąpić nią pieprz, (to sugestia dla tych którzy źle reagują na ostre przyprawy). Olej z czarnuszki wykorzystywany jest do produkcji niektórych likierów i słodyczy. 

Drugim sposobem na zastosowanie czarnuszki jest oczywiście napar, który bardzo łatwo sporządzić, gotując przez 15 minut łyżeczkę czarnuszki w 300ml wody. Napar można spożywać dodając do niego inne zioła, np. mięte lub trawę cytrynową. Można wypłukać w nim włosy, nacierać rany i chore miejsca na skórze lub robić z niego inhalacje.
Podsumowując obecność czarnuszki w naszym życiu, cieszymy się że od nowa jest co raz bardziej doceniana,. Wprowadzając ją do codziennego jadłospisu możemy naprawdę wiele zyskać, o czym świadczą wyżej wymienione właściwości. Mnisi nie bez przyczyny od tylu lat hodują ją w swoich ogródkach, a babcie cichaczem dosypują do chleba. Działajmy tak samo! Smacznego!

Czarnuszkę możecie kupić w naszym sklepie internetowym (czarnuszka) i stacjonarnym. Zapraszamy!

Ewelina Adamczak