Mięta
Czujesz Miętę?
"Nawet dziecko spamięta do czego służy mięta
Nadwodna, leśna i polna zdrowia każdemu doda
Żołądek leczy i nerwy tajemne ziele mięty."
Któż z nas nie spróbował mięty? To niesamowite ziele towarzyszy nam każdego dnia. Kiedy myjemy zęby, kiedy boli brzuch, kiedy w czasie podróży, cierpimy na chorobę lokomocyjną, a w niektórych daniach i deserach zajadamy się nią ze smakiem.
Ciekawa historia mięty, sięga aż do starożytnej Grecji. Nimfa MENTHO(mente, menthe) żyła w podziemiach i była kochanką Hadesa. Kiedy jego żona Persefona dowiedziała się o tym, zaczęła straszliwie prześladować Mentho. Wygnała ją z podziemi i zamieniła w zioło mięty. Tak oto bogini Mentho zagościła na ziemi i została symbolem ludzkiego rozumu.
Liście mięty już dawno temu znalazły wiele zastosowań. W Chinach mięta służyła jako lekarstwo na wszystko, w Egipcie używana była do balsamowania zwłok, w Rzymie adepci filozofii nosili gałązki mięty na głowie, aby mieć otwarty rozum lub kładziono je na stołach, aby zapobiec łapczywemu pożądaniu mięsa. W Grecji odświeżała umysł, pomagała zwalczyć ból głowy, a czasem służyła jako środek wspomagający antykoncepcje.
W Europie mięta pieprzowa pojawiła się zaledwie 350 lat temu. Ten nowy gatunek mięty odkryli Anglicy. Okazało się, że mięta nadwodna (mentha aqatica) złączyła się z miętą zieloną (mentha spicata). W Polsce zaś miętę pieprzową często mylono z miętą dziką. Lecz te dwa gatunki można rozróżnić poprzez smak. Mięta pieprzowa przyjemnie chłodzi i orzeźwia, a ta druga szczypie w język.
To niepozorne ziółko zawiera wiele właściwości:
- działa przeciwbakteryjnie, żółciopędnie i wiatropędnie
-świetny lek na grypę żołądkową, biegunki i wymioty
-przeciwskurczowe, zmniejsza napięcie mięśni
-zwiększa trawienie, likwiduje niestrawność
-leczy mdłości, wzdęcia, lek na chorobę lokomocyjną i morską
-olejek miętowy(mentol) udrażnia nos i przetyka drogi oddechowe
-likwiduje bóle brzucha i niestrawność
-odświeża jamę ustną, poprawia nastrój i uspokaja
Mięta pieprzowa znalazła szerokie zastosowanie w kuchni. Począwszy od pysznej herbaty miętowej, którą sporządza się z liści lub dodając ją do innych herbat. (Polecamy szczególnie herbatę po marokańsku: mięta, zielona herbata gunpowder i dużo cukru). Używa się jej do sosów, do mięsa, do serów, zup, sałat, kompotów, win, nalewek, do octów. W Indiach robi się gęsty syrop "pudin hara", który dodaje się do rożnych dań i drinków.
Mięta pieprzowa zawiera szczególnie ceniony olejek miętowy (mentol) który jest wykorzystywany do wielu rzeczy.
Dzisiaj liście mięty są nieodzownym składnikiem w przemyśle spożywczym. Olejek miętowy stosuje się do wyrobów alkoholowych, cukierniczych i do gum do żucia. Duże ilości pochłania także przemysł kosmetyczny do produkcji pasty do zębów, perfum, dezodorantów. Mięta wykorzystywana jest też w przemyśle tytoniowym i chemicznym.
Najlepsza jednak pozostaje naturalna mięta, którą my sami możemy wykorzystać na różne sposoby. Jest przyprawą, lekiem, zapachem i smakiem który ochładza i orzeźwia organizm. Odpędza złe myśli i pomaga nam w życiu codziennym, nie tylko dzięki właściwościom płynącym z mikroelementów i witamin które posiada.
Jak dawne posłowia ludowe mówią:
"Tam gdzie gałązki mięty, nie przybędą insekty."
"Gdy miętę w jedwabną ścierkę się zawinie i na supełki zwiąże, to gdzie mięta schowana, tam w małżeństwie wierność zachowana."
"Zaś kiedyś panny kąpały sobie ręce i szyje na kichanie i na młodzików miłowanie."
Jedno niepozorne ziółko, a tak wiele wnosi do codziennego ludzkiego życia. Pozostaje się cieszyć naturalnymi darami natury, a jednym z tych największych jest niewątpliwie mięta pieprzowa! Na koniec, życzymy Wszystkim, aby poczuli miętę!!!
Ewel.A.
Miętę znajdziesz u nas w sklepie Tutaj
Do zdjęć została wykorzystana mięta pieprzowa i cytrynowa.