Longjing - legendy i ciekawostki

Longjing - legendy i ciekawostki

​LONGJING​​ - legendy i ciekawostki​

W czasach dynastii Qing herbata Longjing otrzymała od Cesarza Kangxi status Gong Cha, czyli herbaty cesarskiej. Zgodnie z legendą, wnuk cesarza, przyszły cesarz Qianlong, podczas jednego ze słynnych świąt odwiedził West Lake. Udał się do świątyni Hu Gong pod szczytem Lwa (Shi Feng Shan) i otrzymał filiżankę herbaty Longjing. Przed świątynią Hu Gong znajdowało się 18 krzewów herbacianych. Cesarz Qianlong był pod takim wrażeniem produkowanej tu herbaty, że nadał tym 18 krzewom herbacianym specjalnego statusu cesarskiego, co utrwalił jego dziad. Drzewa nadal żyją, a herbata, którą produkują, jest sprzedawana na aukcji rok w rok, za wyższą cenę za jeden gram niż złoto.
Kolejna legenda łącząca cesarza Qianlong z herbatą Longjing, mówi, że odwiedzając świątynię, obserwował panie zbierające herbatę. Był tak zachwycony ich ruchami, że postanowił spróbować sam. Podczas zrywania herbaty otrzymał wiadomość, że jego matka, Empress Dowager Chongqing, zachorowała i życzyła sobie jego natychmiastowego powrotu do Pekinu. Liście które zebrał wsunął w rękaw i natychmiast wyjechał do matki. Poczuła zapach liści wydobywających się z jego rękawów, a on nie wdając się w szczegóły natychmiast zaparzył je dla niej. Mówi się, że kształt Herbaty Longjing został zaprojektowany tak, by naśladować spłaszczone liście z rękawa, które cesarz zaparzył dla swojej matki.

Pewnego dnia, cesarz Qianlong zrobił się głodny. Nie chciał jednak znów jeść wykwintnych, podawanych w pałacu dań, a spróbować czegoś zupełnie innego - jak jedzenie którym żywią się ludzie w wiosce. Wymknął się pod osłoną nocy i w przebraniu wieśniaka wyruszył na poszukiwanie karczmy. Jego sługa zauważył, co cesarz kombinuje i podążył w ślad za nim. Zobaczył jak jegomość wchodzi do jakiegoś przybytku, więc zaczaił się w oknie. Tymczasem cesarz zamówił u właściciela danie i zasiadł oczekując posiłku. Karczmarz jednak zauważył, że spod rękawa gościa wystaje żółty materiał który w tamtych czasach mógł nosić tylko cesarz. Zaniepokojony wbiegł do kuchni i zaczął obmyślać jakie danie przygotować, by było godne cesarza? Tylnymi drzwiami wszedł cesarski sługa, który nie wiedział  jak pomóc karczmarzowi, ale miał ze sobą skrzyneczkę ulubionej carskiej herbaty Longjing. Podarował mu ją, a ten przyrządził krewetki z dodatkiem świeżo pachnących listków. Cesarz po spróbowaniu krewetek w Longjing oniemiał z zachwytu, a karczmarza mianował nadwornym kucharzem.

Longjing, który dosłownie tłumaczy się jako "smocza studnia", nazwany jest imieniem studni zawierającej względnie gęstą wodę, kiedy po deszczu lżejsza woda deszczowa wpada do studni, unosi się na jego powierzchni i czasami wykazuje falistą i skręconą granicę z wodą studzienną, która ma przypominać ruch chińskiego smoka. Druga legenda o Longjingi mówi, że woda w studni nabrała magicznych mocy po tym jak kilka listków Longjinga (które po zaparzeniu falują w wodzie jak smok) wpadło do studni i woda przesiąknęła magicznymi właściwoścami herbaty.

Yu Bosheng, który uwielbiał pić herbatę, napisał wiersz pt. "Wizyta w Longjing" na temat picia herbaty, pokazując, że mnisi i uczeni tamtych czasów zbierali się, aby wypić herbatę i cieszyć się spokojnym krajobrazem okolic  Zhejian , gdzie dzięki wybitnej wodzie źródlanej uzyskiwano dobrą herbatę.


Jeśli masz ochotę napić się wspaniałej herbaty Longjing, zapraszamy tu:
HERBATA LONGJING
                      42215706_726808017673562_202950657003067   42218101_726808084340222_147971713513868   42288331_726808114340219_332094207560358


Komentarze