Pokrzywy! UWAŻAJ!

Pokrzywy! UWAŻAJ!

 Pokrzywy! Uważaj!

Pokrzywę można spotkać na leśnych polanach, przy dróżkach, na porębach, w rowach, jako chwast w sadach i ogrodach, pod płotami i budynkami, czyli wszędzie tam gdzie wydaje się zupełnie niepotrzebna.

Każdy kto choć raz w dzieciństwie miał styczność ów chwastem (przepraszam! cenną rośliną!) zapamiętał raz na zawsze nieprzyjemne swędzenie, pieczenie i czerwone bąble pojawiające się na skórze w skutek dotknięcia parzących włosków którymi pokryta jest pokrzywa. Zatem widok pokrzywy nie wywołuje przyjemnych wspomnień zwłaszcza, że jako zwykła roślinka osiąga czasem ponad metr wysokości. Kto by się więc spodziewał, że taki „chwast” jest bogactwem witamin?

 Już w starożytności pokrzywa uchodziła za magiczne ziele. Jako lek wykorzystywali ją Hipokrates i Dioskurides.

Zaś mało kto wie, że w XIIw. Albert Wielki zalecał pokrzywę jako surowiec włókienniczy i było tak przez wieki. Później nastąpiła era bawełny i jedwabiu, ale kiedy po I wojnie światowej brakowało surowców, pokrzywa wróciła do łask i znów sporządzano z niej włókno

Dawni Słowianie naparem z pokrzywy oczyszczali i odpędzali złe moce, zaś Germanie twierdzili, że pokrzywa to ziele Donarsa – boga płodności, co sprawdza się w badaniach, które dowodzą, że wyciągi z korzenia zawierają ligand o wysokim powinowactwie do globuliny wiążącej hormony płciowe.

W lecznictwie stosuje się ziele, liście i korzenie, czasem nawet nasiona pokrzywy.

 WŁAŚCIWOŚCI:

- obniża poziom cukru we krwi, zwiększa produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny, zatem jest doskonała dla anemików

- delikatnie moczopędna, stosuje się ją przy schorzeniach dróg moczowych, kamicy nerkowej

- pomocna w problemach gastrycznych, biegunkach

- poprawia pracę wątroby, dzięki czemu usuwa toksyny z organizmu, zmniejsza potliwość

- ma działanie antybiotyczna - wypita pomaga w leczeniu stanów zapalnych, za to kiedy przyłożymy okład z pokrzywy do ran lub oparzeń, łagodzi i przyspiesza gojenie

- kuracja z pokrzywy poprawia stan cery, a także zapobiega łamiącym się włosom i paznokciom (co raz częściej wykorzystywana w kosmetyce)

- poprawia przemianę materii, bogata w kwas chlorofilowy bez trudu zastąpi zielona kawę

- zawiera mnóstwo witamin, dostarcza do organizmu wapń, fosfor, potas, jod, żelazo, sód, siarkę oraz witaminy A, K, B2, C. Posiada również olejki eteryczne, sole mineralne, histaminę, fitosterole, flawonoidy, serotoninę, związki aminowe, karoten i kwasy organiczne.

 Pokrzywa jest tez świetnym lekiem do użytku zewnętrznego! Już nasze prababki używały go do włosów i jako skuteczny środek na pozbycie się łupieżu. Wystarczy naparem z liśćmi umyć włosy, a samymi liśćmi natrzeć skórę głowy.

    

   Pokrzywami biczują się reumatycy, artretycy i cierpiący na rwę kulszową, czasami nawet pomaga na długotrwałe skurcze mięśni. Zbyt ryzykowne? Na szczęście okład ze zmiażdżonych liści też pomaga.

Wiedzieć należy również, że pokrzywa to dom i pokarm dla gąsienic, z których wyrastają różne gatunki motyli np. Rusałka. Sami również możemy przyrządzić kilka dań z pokrzywą np. słynna jajecznica z liśćmi pokrzywy, wszelakie sałatki, zupy czy sosy.

Podsumowując, trudno by było w dalszym ciągu pokrzywę nazywać „Chwastem”, więc gdy się zdarzy podczas leśnej wędrówki wpaść w pokrzywy to pamiętajmy, że CO NAS NIE ZABIJE, TO WZMOCNI!

Ewel.A