Prosty przepis na pyszny CHLEB z czarnuszką

Prosty przepis na pyszny CHLEB z czarnuszką

PROSTY PRZEPIS NA PYSZNY CHLEB Z CZARNUSZKĄ

Dziś mamy dla Was doskonałą propozycję na śniadanie, czyli ARCY pyszny chleb z czarnuszką. Jest tak dobry, że grzechem byłoby nie podzielić się przepisem!

Doskonały do ciężkiego śniadania w stylu Eanglish Breakfast, jak i do delikatnych połączeń np. z dżemem czy powidłami. Dzięki czarnuszce nabiera wyjątkowego smaku, a w połączeniu z klasycznym wypiekiem Pain Rustique tworzy się z tego po prostu ARCYDZIEŁO! Kto by pomyślał, że na cały przepis składa się tylko trzykrotne wymieszanie składników.

Nie zwlekajmy dłużej i przejdźmy do rzeczy...

SKŁADNIKI NA CHLEB:

- 460g mąki chlebowej 650 (ew. 450)

- 315g letniej wody

-10g suchych drożdży

- 1 łyżka oliwy

- 12g soli

- 10g czarnuszki

ZACZYN TZW. POOLISH:

Jeśli pewnego wieczoru zamarzycie o pysznym chlebie na śniadanie, to wpadnijcie do kuchni, przygotujcie sporą miskę i wymieszajcie w niej 230g mąki, 230g wody i 3g drożdży. Łatwe prawda? Pamiętajcie tylko by dobrze wymieszać składniki (NIE MIKSEREM). Przykryjcie miskę ściereczką i zostawcie na noc (9-15h) na blacie kuchennym.

CIASTO CHLEBOWE:

Zaczyn przez całą noc nie próżnował i na jego powierzchni pojawiły się pulchne bąbelki,. Jeśli widzicie takie pęcherzyki to DOBRY znak! Do miski dodajcie kolejne 230g mąki, 85g letniej wody, 7g drożdży, łyżkę oliwy, 5g czarnuszki i 12g soli. Wszystko dokładnie wymieszajcie. Ale tak bardzo dokładnie. Jeśli, tego nie zrobicie, to podczas jedzenia spotkacie tzw. "solny kęs" a tego byście nie chcieli :) Pamiętajcie, że ten chleb nie nadaje się do wyrabiania mikserem.

Konsystencja ciasta będzie sprężysta. Jeśli spróbujecie nabrać je na łyżkę, to raczej z niej powoli spłynie (ale nie skapie). Tak wymieszane ciasto na chleb zostawcie na 30 min w misce

WYRASTANIE CHLEBA:

Przygotujcie sobie brytfankę/ foremkę o wymiarach 25x10cm i wyłóżcie ją papierem do pieczenia i delikatnie podsypcie mąką. Ciasto w misce powinno trochę zwiększyć objętość, zamieszajcie dwa razy i przełóżcie je do brytfanki. Na wierzch wysypcie kolejne 5g czarnuszki. Foremkę przykryjcie ściereczką i czekajcie 70-90 min aż urośnie. Po 60min włączcie piekarnik na 220 stopni ze śmigłem by się już nagrzewał. Po ok.20min wkładacie ciasto do pieca i pieczecie ok. 40-50min, aż skórka będzie rumiana. 

Do piekarnika możecie włożyć wcześniej naczynie z 50m wody, wtedy chleb będzie bardziej chrupiący.

Po upieczeniu wystudźcie na kratce.

Smacznego!

Nie zapomnijcie kupić dobrej jakości, organicznej czarnuszki, link zostawiamy tu: CZARNUSZKA!

Gdybyście zaś chcieli poczytać o dobroczynnych właściwościach czarnuszki to czytajcie tu: O CZARNUSZCE...

Dajcie znać czy chleb smakował, oznaczajcie nas na instagramie #warsztatherbaty 

Komentarze