Iran Lahidżan

Nietypowa i rzadka, arabska herbata.

11,00 zł

(220,00 zł kg.)

Brutto
Waga
Ilość

Iran Lahidżan

Niepowtarzalna herbata uprawiana w północnej części Iranu, w okolicach morza kaspijskiego. Lahidżan jest pierwszym miastem które ma plantacje herbaty i zarazem największy obszar uprawy w Iranie, głównie ze względu na odpowiedni klimat, jakość gleby i świeżą źródlaną wodę. Ta herbata, to rzadkość na Polskim rynku, ale zdecydowanie jest warta skosztowania.

Smak Iran Lahidżan można nieco porównać do herbat tureckich i gruzińskich, lecz zdecydowanie wyróżnia się na ich tle. W czerwono - bursztynowym naparze kryje się lekkość, prostota delikatnej herbaty całkowicie pozbawionej goryczki i cierpkości nawet przy długim parzeniu. Na tle słodyczy herbacianej, wyczuwalne są kwiatowe i cytrusowe nuty a wszystko to otulone dymnym, orientalnym posmakiem.

Historia ów herbaty sięga XV wieku, kiedy to książę Kashef Al Saltanech po wizycie w Indiach i spróbowaniu tamtejszej herbaty zapragnął mieć plantację w swoim rodzinnym Lahidżanie. Wiedział jednak, że Brytyjczycy nie pozwolą wywieźć próbek herbaty do innego kraju, ponieważ w tamtym czasie była to ich największa działalność w Indiach. Wymyślił więc chytry plan. Mówiąc płynnie po francusku najpierw udawał francuskiego robotnika, zatrudnił się na plantacji herbaty w północnej części Indii i imał się wszystkich zajęć by dobrze nauczyć się przetwarzać herbatę, chodząc po polach zbierał sadzonki i przechowywał je w ukryciu. Dzięki swojej niesłychanej dyplomacji, jako książę przemycił do Iranu ponad 3000 sadzonek krzewów herbacianych, o czym Brytyjczycy nawet nie mieli pojęcia. Krzewy doskonale się przyjęły, a przemysł herbaciany szybko rozwinął. Herbata rośnie na zboczach Iranu podobnie jak herbata na farmach w północnych Indiach, więc można pieszczotliwie nazywać ja Irańskim Darjeelingiem.

Irańską herbatę polecamy Wszystkim na skołatane nerwy i wieczorny odpoczynek. Jej smak pozwala się przenieść w prawdziwy świat arabskich baśni.


SPOSÓB ZAPARZANIA: 2 łyżeczki na 250ml / czas parzenia 3-5min / temp. 90-95°C / parzyć 1x

HCK109

Produkty powiązane