Chai Masala

Chai Masala

Chai Masala - szczypta orientu


Chai masala to tradycyjny indyjski napar. W dosłownym znaczeniu jest to przyprawiona herbata (chai-herbata, masala-przyprawy). Składa się z czterech bardzo ważnych składników, które tworzą podstawę napoju. Mając zaś bazę, można samemu eksperymentować i udoskonalać swój napar.

Składniki: 

1. Herbata

2. Przyprawy korzenne

3. Mleko

4. Cukier

Na tej podstawie można odtworzyć tradycję orientu w płynie. Najprościej wszystko wrzucić do garnka i zagotować, lecz technik jest tyle, co rodzin w Indiach. Mimo, iż taka chai masala wydaje się zwykłym napojem, to w rzeczywistości jest czymś więcej. To pyszny deser, aromatyczna herbata, rozgrzewające lekarstwo, niebiański afrodyzjak, a także sposób na wyrażanie uczuć. Każdy, kto przekroczy próg domu, dostaje garnuszek z naparem. Jeśli herbata jest bardzo słodka, to znaczy, że gość jest mile widziany, zaś niedosłodzoną można odebrać jako nieprzyjemną aluzję. 
Gdybyśmy znaleźli się na którejś z tamtejszych uliczek, bez trudu spotkalibyśmy kilku Hindusów obstawionych kociołkami, garnkami i korzennym aromatem unoszącym się w powietrzu. Indie to kraj kontrastów, lecz i biedny i bogaty może sprawić sobie gliniany (nieszkliwiony) garnuszek chai Masali, który po wypiciu trzeba rozbić o ziemię, aby biedak nie dotykał ustami naczynia, z którego mógłby napić się bogacz. 

1. HERBATA


Herbata, na której przyrządza się chai masalę, powinna być czarna. Może to być delikatny darjeling lub wyraźny, dymny assam. Wersji powstało dużo. Czasem używa się zielonej herbaty gunpowder, której nie można zagotować, ponieważ napar byłby bardzo gorzki. Listki więc wrzuca się na samym końcu. Czarna i zielona herbata to jednak nie schemat. Powstały też wersje z mocnym pu-erhem, afrykańskim rooibosem, yerba mate i oczywiście z kawą. Pomysłów na bazę jest wiele.


2. PRZYPRAWY KORZENNE


Przyprawy korzenne to z reguły cynamon, kardamon, imbir, goździki i pieprz. Stosuje się też przyprawy znane w Polsce, takie jak kolendra, liść laurowy, kmin rzymski, koper włoski, a dla urozmaicenia także mięta lub trawa cytrynowa. Spragnieni dodatków eksperymentują z gałką muszkatołową, anyżem, wanilią, lukrecją, a czasem kakaem, czy czekoladą. Przyprawy dodaje się w całości, lecz jeśli potrzebny jest mocniejszy efekt, należy rozgnieść je lub zmielić. Wtedy wydobywa się więcej smaku i aromatu.


3.MLEKO


Mleko również jest niezbędne, najlepiej pełnotłuste, mieszane z naparem w różnych proporcjach. Musi być go zdecydowanie więcej niż herbaty i przypraw, aby zneutralizować ostry, pikantny smak.


4.CUKIER


Masalę podaje się na słodko, więc cukier (w obojętnie jakiej postaci) jest bardzo istotny. Najczęściej jest to cukier biały lub trzcinowy. Dobrym zamiennikiem jest stewia, niektórzy preferują lukrecję lub miód. Bardzo popularny jest gor, który oprócz słodzących właściwości, ma ciekawy charakterystyczny smak. 
Przepisów i sposobów przygotowania jest wiele i każdy z biegiem czasu znajduje swój ulubiony. W tej sprawie w Indiach trwa spór. Niektórzy twierdzą, że wywarem z mleka i przypraw zalewa się herbatę, a przeciwnicy gotują herbatę z przyprawami i zalewają ją mlekiem.
   


Najprostszy przepis: 
330ml wody 
3 łyżki przypraw korzennych 
2 łyżki czarnej herbaty (assam, darjeling  ) 
1/2 szklanki cukru 
2 łyżki miodu 
660ml świeżego mleka


Do litrowego garnka nalać 1/3 wody i ugotować w niej przyprawy korzenne. Po dwóch minutach dosypać herbatę i gotować około pięciu minut. Następnie wsypujemy cukier i dodajemy miód w dalszym ciągu gotując na wolnym ogniu. Po około minucie, wszystko zalewamy mlekiem i czekamy, aż napar osiągnie temperaturę odpowiednią, by móc pić go w postaci gorącej. 
Można podawać z lekkimi ciastkami, ale zapewniamy, że chai masala jest na tyle słodka , że z powodzeniem zastąpi deser.

To napar idealny na chłodne dni, rozgrzewa, poprawia humor, a orientalny zapach unosi się w całym domu, przenosząc w klimat tajemniczych Indii. Polecamy każdemu!

Dla ułatwienia mamy dla was herbatę z gotową mieszanką przypraw, wystarczy posłodzić i dolać mleka

znajdziecie ją tutaj